Zvýšená teplota není nemoc, i když si to mnoho lidí myslí. Jde o průvodní příznak toho, že se naše tělo snaží bojovat s nějakou infekcí, ať virového, bakteriálního nebo plísňového charakteru. Zvýšenou teplotu není třeba ihned snižovat, ale u horečky je to něco jiného. A jak se v tom vyznat?
Nejdříve je třeba teplotu pečlivě změřit. Rtuťový teploměr opatrně sklepněte na hodnotu pod 36°C, ten digitální stačí jenom zapnout. Teplotu můžete měřit v podpaží, v ústech po straně jazyka nebo v konečníku – tento způsob se používá hlavně u malých dětí a vždy je nutné od naměřené hodnoty odečíst 0,5 °C. Zjištění teploty těla trvá asi 3-7 minut, podle zvoleného způsobu měření. Vyplatí se sedět v klidu a dýchat nosem, aby byl výsledek měření co nejpřesnější.
Kdy srážet horečku a kdy nechat věcem volný průběh?
Až do hodnoty 38,5°C hovoříme pouze o zvýšené teplotě. Ta je prospěšná, díky ní se dokáží bílé krvinky v našem těle rychleji množit a efektivně bojovat s infekcí. Tuto teplotu srážíme až tehdy, drží-li se na stejné úrovni více než dva dny.
Nad 38,5°C mluvíme o horečce, a tu už se podceňovat nevyplácí. Může vést k dehydrataci, malátnosti a u malých dětí dokonce k febrilním křečím. Srážení teploty je proto rozhodně na místě.
Prostředky z lékárny k léčbě horečky
Volně prodejné léky z lékárny dělíme v zásadě do tří skupin a to podle použití účinné látky.
- Antipyretika s obsahem kyseliny acetylsalicylové (například Aspirin, Acylpyrin nebo Anopyrin). Nejsou vhodné pro děti do 12 let, neboť mohou způsobovat vzácný ale závažný Reynerův sydrom, který často končí poškozením mozku.
- Antipyretika s obsahem paracetamolu. Nahrazují kyselinu acetylsalicylovou a jsou vhodné i pro nejmenší děti. Často se prodávají ve formě sirupu nebo čípku. Patří sem například Paralen nebo Panadol.
- Antipyretika s obsahem ibuprofenu. Vyznačují se rychlejším nástupem účinku, mezi typické zástupce patří Brufen, Ibalgin nebo Nurofen. Podmínkou jejich užívání je dostatečný příjem tekutin, který zabrání kumulaci ibuprofenu v organismu.
V žádném případě nepoužívejte léky s obsahem různých účinných látek současně! Jejich účinky se navzájem ruší a navíc mohou organismus nepříjemně zatížit.
Jak si poradit s horečkou v domácím prostředí
Nic nesníží horečku tak rychle jako vlažný zábal. Proto bychom měli k přírodním prostředkům přistupovat pokaždé. Lze je použít samostatně i jako podpůrný prostředek při chemické léčbě.
Vlažný zábal se používá na místa, kde hodně proudí krev. Typicky na kotníky, zápěstí, stehna nebo slabiny. Namočenou a vyždímanou látku přikládáme na tělo a měníme vždy, když se příliš ohřeje. Opakujeme tak dlouho, dokud teplota dostatečně neklesne. Nikdy nesnižujeme horečku studenou vodou, tělo se může začít bránit zimnicí.
Teplá koupel dokáže snížit teplotu ještě rychleji. Voda ve vaně by měla mít zhruba o dva stupně nižší teplotu než nemocný organismu. Pobyt zde by neměl přesáhnout deset minut. Nevhodné pro malé děti, mohlo by dojít k šoku.
Dostatečný příjem tekutin také snižuje horečku. Brání totiž uzavírání potních žláz, ke kterému dochází při dehydrataci. Tělo se tak brání dalšímu úniku vody, ale zároveň udržuje uvnitř i vysokou teplotu. K pití se hodí zejména bylinkové čaje (nejlépe tymiánový, lipový nebo heřmánkový), ale poslouží i voda nebo slabé ovocné šťávy.
Jak se chovat při horečce
Odpočinek. To je to hlavní. Buďte v klidu a v teple a s ničím si nelamte hlavu. Psychika je mocný lékař, nepodceňujte ji.
Nepřehřívejte se. Naducané prachové peřiny, pod kterými se nemocný potil jako myš už nejsou v módě. Teplo je třeba od těla účinně odvádět a ne kumulovat. Lehká peřina, spolu s nepřetopenou místností, ve které se často větrá, vám udělá mnohem lepší službu.
Jezte, kdy chcete a co chcete. Jídlo není při nemoci příliš důležité, na klasický oběd se proto klidně vykašlete. Až začnete mít chuť k jídlu, dopřejte si jako první velkou porci ovoce a zeleniny. Vitamín C posiluje organismus a dodává mu nové síly v boji proti infekci. Naopak se vyhněte tučným a těžce stravitelným jídlům, horečka totiž činnost žaludku utlumuje.