Příliš dlouhý pobyt na sluníčku nemusí skončit jen pokožkou spálenou do ruda. Mnohem nebezpečnější je riziko vzniku úžehu, který zbavuje organismus potřebné vody a může vést až ke křečím a ztrátě vědomí. U nejmenších dětí jde o velmi nebezpečný stav, který se často neobejde bez lékařské pomoci.
Delší slunění bez nedostatečné pokrývky hlavy – to je hlavní příčina úžehu. Na vině jsou často obyčejné procházky po městě v době největšího horka. Hlavně děti se přehřejí velmi rychle a navíc je pokožka na vrcholu hlavy velmi tenká a náchylná. Následně dochází k nadměrnému pocení a ztrátě tělesných tekutin, které vyústí až v nerovnováhu důležitých minerálních látek, což může způsobit křeče a ztrátu vědomí.
Příznaky úžehu se mohou dostavit zpětně
Mezi typické příznaky úžehu patří nevolnosti a motání hlavy. Závažnější průběh úžehu se však velmi podobá zánětu mozkových blan s typickým trnutím šíje a ztrátou vědomí. Seřadili jsme pro váš příznaky úžehu přehledně od těch nejmírnějších po nejzávažnější.
Úžeh příznaky od A do Z
- nevolnost
- spálená začervenalá kůže v oblasti hlavy a krku
- malátnost
- zrychlený tep
- zvýšená teplota (i nad 40 stupňů)
- zvracení
- apatie
- křeče dolních končetin
- trnutí šíje
- dezorientace
Příznaky úžehu se ve většině případů objevují se zpožděním, často i několik hodin poté, co se postižená osoba přesunula z prudkého slunce do stinných a chladných prostor. Není výjimkou, že k akutnímu zhoršení stavu dojde v nočních hodinách. |
Varování: Úpal a úžeh se často objevují společně. Může se tedy stát, že se organismus ještě vzpamatovává z úpalu a dojde k ataku dalších zdravotních problémů způsobených úžehem. Podívejte se jak poznat Rozdíl mezi úpalem a úžehem.
Léčba úžehu přehledně
První pomoc při úžehu se velmi podobá opatřením při úpalu. Měla by vypadat takto:
- Vysokou teplotu se snažíme co nejrychleji srazit. Použijeme k tomu chladné zábaly na hlavu, kotníky a zápěstí nebo vlažnou sprchu. V případě vysoké teploty (nad 39°C) podáme antipyretika.
- Podáváme dostatek tekutin v malých dávkách. Dáváme přednost vlažné minerálce nebo mírně osolené vodě (kterou ale děti často odmítají pít).
- Pokud se dostaví křeče nebo bolesti hlavy, podáme analgetika.
Jestliže postižený ztrácí vědomí, trnu mu šíje a je dezorientovaný, je na místě okamžitá návštěva pohotovosti. Stejně jako v případě, že nemocná osoba (hlavně dítě) odmítá pít. |
Jak dlouho trvá úžeh
Všeobecně se dá říci, že úžeh trvá přibližně 2-3 dny. Nejhorší příznaky obvykle ustupují do 12 hodin, ale horečky a vysoké teploty mohou trvat i tři dny (výjimečně i týden). Je to běžné, protože organismu chvíli trvá, než ustálí termoregulační procesy. Horečka se ale nesmí dlouhodobě blížit 40°C, jinak hrozí vznik febrilních křečí. Pokud nepomáhají léky ani zábaly nejdéle do 24 hodin, je nezbytná konzultace s lékařem.