Bolest v krku patří k nejčastějším příznakům onemocnění, ale její příčiny mohou ležet i v naší psychice nebo dokonce někde úplně jinde. Ukážeme si, jakou podobu může bolest v krku mí, jak se s ní co nejefektivněji vypořádat domácími prostředky a ukážeme si, kdy už je třeba navštívit lékaře.
Bolest v krku není nemoc, jde jen o příznak různě závažných typů onemocnění. Může mít různou podobu i intenzitu. Obvykle rozeznáváme:
- škrábání
- pálení
- potíže s polykáním
- bolest při mluvení
- chrapot
- sípání
- sucho v hrdle a hltanu
- zduření a zčervenání sliznice
Bolest v krku podle druhu onemocnění
Angína
Projevuje se především škrábáním v krku, potížemi s polykáním a pocitem ucpaného nosu. Bolest nabírá na intenzitě a přetrvává i při zívání nebo polykání. Je patrné zduřené patro a červené mandle pokryté bílými tečkami.
Pocit tlaku v krku (jakoby přítomnost cizího tělesa), problémy spolykáním a zápach z úst pak ukazuje na angínu chronickou.
Léčba angíny se neobejde bez návštěvy lékaře. Ten obvykle nasadí antibiotika – zejména penicilin. Chronická angína vyžaduje chirurgický zásah zahrnující odstranění mandlí, po kterém obtíže v naprosté většině případů ustoupí.
Herpangina
Toto málo známé onemocnění je způsobeno viry napadajícími především ústní dutinu a krční mandle. Typická je bolest v krku a bolesti s polykání jako při běžné angíně, ke kterým se ale přidává malátnost, únava a vysoké horečky. Toto onemocnění obvykle postihuje děti a teenagery zejména v letním období. Charakteristické jsou vřídky objevující se na měkkém patře a mandlích s výrazným červeným ohraničením.
Léčba je obvykle indikována jako symptomatická – doporučeny jsou desinfekční proplachy ústní dutiny, analgetika proti bolesti a přípravky na posílení imunity.
Chřipka
Onemocnění chřipkou si spojujeme s bolestí v krku asi nejčastěji. Nejde ale o primární příznak, tím jsou spíše pocity mrazení a zimnice, bolest kloubů a svalů nebo bolest hlavy za očima. Následně přijde na scénu suchý dráždivý kašel, bolest v krku a horečka.
S chřipkou není třeba ihned běžet k lékaři, díky možným závažným komplikacím (onemocnění srdce, kloubů apod.) je však třeba okamžitě ustanovit přísný klidný režim s dostatkem vitamínů a tekutin, doplněné srážení horečky a uvolněním nosních dutin. V případě akutního průběhu chřipky může lékař předepsat antivirotika/virostatika.
Infekční mononukleóza
Tuto nemoc si s bolestí v krku naopak většinou nespojujeme. Ale jestliže se u vás vyskytují kolísavé horečky, které se pravidelně vrací, únava, zvětšení uzlin a vyrážky (po těle i na měkkém patře) a k tomu všemu vás ještě bolí v krku, zpozorněte a rozhodně vyhledejte lékaře.
Jako léčba je obvykle doporučován klid na lůžku a snižování horečky. Jestliže je infekční mononukleóza doprovázena i otokem mandlí, jsou často nasazeny kortikoidy nebo doporučena hospitalizace. I mírný průběh mononukleózy vyžaduje několikatýdenní léčbu.
Klíšťová encefalitida
Je všeobecně známé, že v první fázi jsou příznaky klíšťové encefalitidy podobné chřipce – bolest v krku, bolest kloubů, horečka a únava. V této fázi někdy nemoc sama odezní, ale může přejít i do druhé fáze – chronické, charakterizované prudkou bolestí halvy, horečkami, strnutím šíje, závratím apod.
Léčba je indikována na základě výsledků klinických testů. Obvykle jsou potlačovány symptomy a doporučován absolutní klid na lůžku.
Laryngitida
Známá také jako zánět hrtanu nebo zánět hlasivek. Projevuje se štěkavým kašlem, chrapotem, sípáním a bolestí v krku. Je přítomen pískavý zvuk při dýchání, nemocný hůře dýchá a vše se zhoršuje především v noci.
Lehčí průběh si vystačí s domácím ošetřením a snižováním horečky za pomoci Priessnitzových zábalů. Pro malé děti však může být otok v krku smrtelně nebezpečný. První pomocí je dýchání chladného vzduchu třeba z otevřeného mrazáku a okamžité vlání pohotovostní lékařské služby, zpozorujeme-li lapání po dechu nebo dokonce modrání konečků prstů a dalších okrajových částí těla. Pacient dostane léky na snížení otoku v krku, antibiotika a někdy také kortikoidy.
Rakovina jícnu
i toto závažné onemocnění často začíná obyčejnou bolestí v krku. Mezi další příznaky patří chrapot, obtíže s polykáním, hubnutí a celkové neprospívání, zvýšená teplota a černá stolice.
Léčba je indikována s ohledem na závažnost onemocnění a celkový zdravotní stav pacienta. Může jít o radioterapii, chemoterapii, biologickou léčbu nebo podávání cytostatik.
Spála
Spálu postihující zejména malé děti si nejčastěji spojujeme s vyrážkou, prvním příznakem však může být bolest v krku doprovázená zvětšenými uzlinami na obličeji. Obličeji a na jazyku je také patrné zarudnutí, přidává se také horečka a někdy i bolest břicha a zvracení.
Na spálu je standardně předepisován penicilin, pokud na něj pacient není alergický. Léčba trvá minimálně 10 dní a měla by být doplněna prostředky pro zmírnění svědění, antipyretiky a dostatečným pitným režimem.
Refluxní choroba jícnu
I tady je bolest v krku spíše doprovodným příznakem. Vše začíná pálením žáhy, bolestí v oblasti hrudního koše či žaludku a zápachem z úst. Bolest v krku, chrapot nebo ztížené dýchání je způsobeno vznikem plicním komplikací díky vdechnuté žaludeční tekutině.
Důležitá je hlavně prevence spočívající v odlehčeném jídelníčku, nošení volného oblečení a stabilního denního režimu, kdy je poslední jídlo před ulehnutím konzumováno s časovým odstupem tří hodin. Teprve pokud nezaberou preventivní opatření je třeba navštívit lékaře a řešit celý problém medikamenty nebo chirurgicky.
Zánět dutin
Zánět dutin začíná bolestí hlavy a zvýšenou sekrecí z nosu a očí, bolest v krku může patřit mezi doprovodné příznaky stejně jako bolest svalů a zvýšená teplota.
Základem léčby je klidový režim s důsledným uvolňováním dutin, podle potřeby mohou být nasazena i antibiotika.
Jaké jsou příčiny bolesti v krku?
Bolest v krku může do našeho života vstoupit z mnoha důvodů. Bakterie, viry a plísně, které ji způsobují, jsou v našem okolí běžně přítomné a zdravý imunitní systém si s nimi bez problémů poradí. Oslabená imunita ale znamená problém.
Nebezpeční jsou zejména původci pocházející zvenčí – jestliže pravidelně přicházíte do styku s větším množstvím prochlazených lidí (např. v MHD), je šance, že také onemocníte, velmi vysoká.
Stejně nebezpečné je ale i pravidelné intenzivní používání hlasu, jak to vídáme např. u moderátorů, zpěváků apod. Pokud není kompenzována dostatečně dlouhým časem odpočinku, je bolest v krku dříve nebo později jistá. A podceníme-li ji, může se na hlasivkách vytvořit nepříjemný uzlík, který nelze odstranit jinak než operativně.
V tomto článku jsme si osvětlili, jaké existují druhy bolesti v krku a co může stát za její příčinou. V pokračování si pak ukážeme, jaké jsou možnosti léčby, co má bolest v krku společného s naším podvědomím a psychikou a na závěr vám předložíme praktický test, který vám snadno a rychle prozradí, jestli jste právě vy bolestí v krku ohroženi nebo jestli se o své zdraví vůbec nemusíte bát.
Moc díky za info https://www.zdravilek.cz
Dobrý den můžu se zeptat Já mám z koncertu dvouhodinového namožené hlasivky nebo nevím ale jiné moje kamarádka mi řekla že to může být angína nebo streptokok tak bych se chtěla zeptat Zde je možný že chvilkami chraptím Škrábe mě v krku Zde je dobrý dodržovat klidný režim a jak dlouho Předem děkuji S pozdravem Zuzanka Kubíková zatím nashledanou hezký den