Bolest hlavy v těhotenství

Bolest hlavy v těhotenství patří k nejčastějším potížím, na které si nastávající maminky stěžují. Mohou mít podobu lehkého pobolívání, ale i těžké migrény, na kterou pomůže teprve spánek. Příčin je mnoho a naopak možnosti řešení jsou vzhledem k vyvíjejícím use plodu omezené.

Naše babičky, tvrdily, že bolest hlavy v těhotenství jsou jen jakousi přípravou matky na další etapu jejího života. My už víme, že za vším stojí především fyziologické změny v organismu, který se musí vypořádat s rostoucím novým životem. A jaké to jsou?

Co způsobuje bolest hlavy v těhotenství

  • Hormonální změny
  • Špatné držení těla (bolesti od krční páteře)
  • Nízká hladina krevního cukru
  • Vynechání kofeinu
  • Nedostatek spánku
  • Dehydratace
  • Stres
  • Změny zraku
  • Nedostatek vitamínů a minerálů (především B6 a hořčík)

Občasná bolest hlavy nevadí. Je přirozená a většinou jde o signál ke zpomalení a zmírnění stresu. Pro její utlumení postačí obyčejný paralen.

Měli byste vědět: mezi léky a látky vhodné pro užití v těhotenství patří vedle paralenu ještě paracetamol nebo Panadol. Naopak ibuprofen a spol. Jsou striktně zakázané kvůli možnému ohrožení vývoje plodu.

Probléme nastává, pokud jde o bolest setrvalou nebo dokonce přecházející v migrény. Právě s migrénami se dobrá polovina žen poprvé potká až během těhotenství. Od běžné bolesti hlavy v těhotenství jsou snadno k poznání. Bolest je úporná, často tepající a soustředěná na jedno místo. Mohou se objevit i poruchy zraku, pocit nevolnosti nebo stavy na omdlení.

Na vině jsou opět hormony a přetěžovaná bederní či krční páteř. Může ale také jít o varování před závažnějším problémem. Migrénou se může projevovat také preeklampsie, což je závažné onemocnění ohrožující matku i plod. K varovným příznakům patří zejména nástup bolesti tzv. „zničehonic,“ úpornost a vznik světýlek nebo hvězdiček před očima. S takovými problémy se okamžitě svěřte svému gynekologovi a nechte se vyšetřit na odborném pracovišti. V rukou lékařů je preeklampsie dobře zvládnutelná, nerozpoznaná však může skončit smrtí matky nebo dítěte.

Ženy trpící migrénami i v běžném životě často těhotenství vítají, protože jim dokáže přinést dočasnou (mnohdy však trvalou) úlevu. Není to však bohužel pravidlem.

Prevence bolesti hlavy v těhotenství

Pokud jste zvyklá na kofein, nevysazujte ho ze dne na den. Postupujte pomalu a každý den vypijte kávy o něco méně. Tenhle proces udělá vám i vašemu dítěti mnohem lepší službu než nárazová abstinence.

Snažte se jíst vyváženou a zdravou stravu. Vitamíny pro těhotné berte jen jako příjemný doplněk. Dbejte hlavně na zvýšený přísun kyseliny listové (je dobrou prevencí proti vývojovým vadám plodu), hořčíku a vitamíny B6. Ty vám kromě snížení bolestí hlavy pomůže s nepříjemnými křečemi v dolních končetinách.

Dbejte na správné držení těla. Nehrbte se, nechoďte prohnutá a snažte se příliš nepředklánět. To všechno může bolest hlavy v těhotenství iniciovat.

Pravidelně cvičte – stačí jóga pro těhotné. Uvolníte tím svaly i mysl.

Jezte v pravidelných intervalech. Právě nízký krevní cukr může vést k nepříjemným bolestem hlavy.

Dopřejte si dostatečnou dobu spánku a oddechu. Nespěte málo, ale také ne příliš. Osm hodin spánku je ideální.

Dejte přednost klidným a tichým místům. Omezte návštěvy obchodních center a restaurací a nestyďte se za to, že si pro jednou necháte dovézt nákup až domů.

Vyhýbejte se místům s intenzivními pachy. Těhotné ženy jsou na ně mnohem citlivější.

Vrstvěte oblečení tak, abyste se vždy v případě nutnosti mohla svléci nebo naopak přiobléknout. I tepelný diskomfort může mít lví podíl na bolesti hlavy v těhotenství.

Hodně pijte. Nejméně dva litry tekutin denně ale i více, je-li horké léto nebo pracujete-li v klimatizovaných prostorách. Vhodná je zejména voda a bylinkové čaje.

Varování: pokud vaše bolesti hlavy trvají déle než čtyři hodiny a doprovází je zvýšená tělesná teplota nebo dokonce otoky rukou a nohou, vyhledejte lékařskou pomoc. Může jít o příznak vážného onemocnění.

Rady a tipy pro zmírnění bolesti hlavy

Pokud už vás bolest hlavy v těhotenství přepadne, můžete si zkusit ulevit několika osvědčenými způsoby. Pokud hned nechcete sáhnout po léčivech (povolený je paralen, Panadol a další s léčivou látkou paracetamol), vyzkoušejte některý z přírodních tipů.

  • Střídejte teplé a studené obklady.
  • Pomoci vám mohou i některé přírodní esenciální oleje, speciálně těhotným velmi dobře pomáhá levandule nebo máta.
  • Najděte si klidnou a tichou místnost a nejméně 15 minut relaxujte se zavřenýma očima.
  • Pokud si lehnout nemůžete, dejte si alespoň nohy do zvýšené polohy a za krk umístěte studený obklad.
  • Masírujte si spánky tygří mastí.
  • Užijte jednu nebo dvě tabletky magnesia. Ještě rychleji působí sáčky rozpustné ve vodě.
  • Pijte vodu s citrónovou šťávou, i ta dokáže ulevit od bolesti hlavy v těhotenství.

Jestliže nic z toho nezabere, nebojte se pro konečnou pomoc sáhnout právě po paralenu nebo podobných lécích, nesnažte se bolest přecházet! Vaše tělo bude ve stresu, který se bude přenášet i na vaše miminko a to mu může uškodit mnohem více, než trocha chemie v povolených lécích.

Trvají-li bolesti hlavy delší dobu, pro jistotu se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Je lepší přijít jednou na prohlídku zbytečně, než zanedbat rozvíjející se onemocnění.

Rada na závěr: Paralen si s sebou vezměte i do porodnice. Někdy chvíli trvá, než se vaše tělo opět dostane do normálu a na oddělení šestinedělí nebývá tento lék běžně k dispozici. Po porodu se musíte soustředit na svoje miminko a ne řešit neustále se vracející nepříjemnou bolest!

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.82 (11 hlasů)

Reply