Nepříjemné bolesti břicha, větry a bolestivé křeče nám dokážou pěkně znepříjemnit život. Časté bolestí břicha mohou naznačovat příznaky některých nemocí. Někdy není jednoduché přesně určit, o jaké onemocnění se jedná.
S dlouhodobou bolestí břicha neotálejte a navštivte lékaře. Je nutné přesně popsat místo bolestí. Někdy se bolest shoduje s místem uložení nemocného orgánu v dutině břišní, jindy mají některé orgány tendenci vystřelovat svou bolest do různých míst v těle.
Typy bolesti břicha
- Tupá bolest – pociťujeme soustavnou bolest a nepříjemný “tlak”.
- Ostrá bolest – nastává většinou náhle a projevuje se intenzivními kousavými bolestmi a pícháním. Většinou poukazuje na určité místo v břišní dutině.
- Křečovitá bolest – člověk má pocit, že se nemůže narovnat a uvolnit. Silnou bolest přitom střídá chvilkový pocit úlevy.
- Nadýmání, plynatost – pocit plného břicha, kdy nastávají nepříjemné křeče, známe všichni, a to zvláště pokud neodcházejí plyny z těla ven.
Bolest břicha po jídle
Pokud vám některé jídlo způsobuje výše uvedené bolesti a vyvolává průjem nebo zácpu, je dobré se mu vyvarovat. Špatná životospráva je živná půda pro tvorbu žaludečního vředu. Ten vzniká drážděním žaludeční sliznice vlastní trávicí kyselinou.
A co nejvíce dráždí žaludeční sliznici? Kouření, alkohol, příliš kořeněná jídla a špatný životní styl. Pálivá bolest v nadbřišku “vystřelující” až do zad nám může signalizovat vznik vředu. Někdy se objeví i černá stolice s natrávenou krví. Při takové bolesti je třeba ihned vyhledat odbornou lékařskou pomoc. A pokud trpíte vředovou chorobou, vyvarujte se stresu a nervozitě, přísně dodržujte dietu. Stravu dlouho žvýkejte a jezte po malých dávkách.
Nevhodná jídla při vředové chorobě
- luštěniny – fazole, hrách, čočka a červené fazole
- cukr – sladká jídla, nápoje
- bublinkové nápoje
- moučné a kynuté jídla
- smažená mastné jídla – hranolky, koblihy, řízky a podobně.
- uzené jídla
- alkohol
- masové a zeleninové vývary
- koření – pepř, mletá paprika, nové koření, kari koření, tabasko, chilli koření, polévkové koření, worcesterská omáčka, francouzská i kremžská hořčice.
- pochutiny – zrnková káva, silný pravý čaj, silná náhražková káva, silné kakao, čokoláda, bonbony, zmrzlina apod.
Doporučená strava
- Mléko a mléčné výrobky
- Maso a masné výrobky – telecí, mladé hovězí, králičí, kuře, mladá slepice, kůzlečí, jehněčí, telecí játra, netučné ryby, tresčí filé a u uzenin libová šunka, drůbeží šunka, drůbeží salám.
- Ovoce – banány, oloupaná jablka, broskve, meruňky, pomeranče, grapefruity, švestky, ryngle, slívy, vinné hrozny (bez zrníček), třešně, citrony, ovocné rosoly, šťávy, protlaky, tekuté ovoce.
- Zelenina – karotka, mrkev, špenát, hlávkový salát, květák, mladé brukve, rajčata, červená řepa, chřest, celer, hrášek.
- Moučné výrobky – pečivo z bílé mouky (ne však smažené), buchty, koláče, vánočka (ne zcela čerstvé), suchary, piškoty, oplatky, těstoviny, bílý chléb (ne zcela čerstvý), strouhanka.
- Koření – kmín (popř. jen vývar z kmínu), vanilka, bobkový list, zelené bylinky (kopr, pažitka, petrželka, libeček), citronová šťáva, malé množství octa, majoránka.
- Nápoje – slabá káva s mlékem, slabá náhražková káva s mlékem, slabý čaj, slabé kakao, stolní minerálky, šípkový čaj, lipový čaj.
Bolest břicha z neodcházejících plynů
Nepříjemný tlak v nadbřišku odstraníte pohybem, zatancujte si, pomůže se projít, zacvičit dřepy. Účinný je i mátový čaj či fenyklový čaj.
Bolest břicha z psychického původu
Bolest břicha nastává náhle, aniž byste něco nevhodného snědli. Jak se zbavit této bolesti? Zbavte se napětí, stresu či nervozity. Snažte si dát svůj život rychle do pořádku a pocítíte obrovskou úlevu. Denně si zacvičte nebo se projděte na čerstvém vzduchu a hlavně si své problémy nenechávejte sami pro sebe. Pokud si nevíte rady a nechcete své známé a rodinu svými problémy zatěžovat, navštivte psychologa, který vás vyslechne a poradí vám.
Bolest břicha při menstruaci
Některé ženy prožívají menstruaci bez větších problému, jiné od bolesti ať už břicha nebo křížů nemohou ani sedět, ani ležet. Na bolesti břicha způsobené menstruací jsou různé analgetika, uleví i teplé obklady a kontryhel. Pomáhá změna jídelníčku – omezte sladké a příliš slaná jídla, vyhýbejte se pití alkoholu, kávě, kouření, kynutým koláčů a bílému pečivu.
Domácí prostředky na bolest břicha
- Čaj z koriandru, heřmánku, bazalky, máty, kmínu a fenyklu
- Černý čaj se špetkou soli a medu
- Teplý heřmánkový zábal
- Masáž břicha (Krouživými jemnými pohyby ve směru hodinových ručiček si masírujte břicho.)
- Zázvor místo žvýkačky
- Termoláhev (Teplo, které z termoláhve line, uklidní střeva a zharmonizuje činnost žaludku.)
- Kuřecí a slepičí vývar
- Strouhané jablko