Doplňky stravy, které je vhodné užívat pravidelně

Syntetické vitamíny a minerály mezi příznivci zdravé výživy mnoho vyznavačů nemají. Obvykle je jim vytýkána nízká účinnost, přítomnost nepotřebných látek (například pojidel) a vysoká cena. Existují ale tři situace, ve kterých je dobré se nad užíváním umělých vitamínových preparátů pozastavit.

Doplňky stravy z lékáren nám slibují pevné a dlouhotrvající zdraví. Nakolik jde o reklamní trik a nakolik o skutečná doporučení odborníků rozezná laik jen těžko. A složení napsané na obalu nám také obzory příliš nerozšíří. Jak se tedy v široké nabídce lékáren jednoduše vyznat a vybrat to, co je pro naše zdraví prospěšné?

Zázračné vitamíny v tabletkách?

Skládá se váš denní jídelníček převážně ze spousty hrnků kávy a několika hotovek zhltnutých u pracovního stolu nebo doma u televize? Nemáte chuť ani náladu chroupat nakrájené ovoce a zeleninu? Nevadí, stačí si koupit skvělou vitamínovou tabletku a všechny problémy budou rázem zapomenuty. Také se vám zdá, že je to příliš jednoduché? Pak máte pravdu!

Mechanismus vstřebávání jednotlivých vitamínů a minerálů je poměrně složitý. Nicméně vědecké průzkumy naznačují, že minimálně 1/3 vitamínů obsažených v běžných lékárenských přípravcích projde naším tělem beze změny, jinými slovy nebude vůbec vstřebáno a využito. To nevadí, řeknete si, stále ještě zbývají 2/3. Ale chyba lávky. Polovinu zbylého množství naše tělo skutečně využije, ale existují náznaky, že poslední část vitamínů ve skutečnosti našemu organismu spíše uškodí. Ve výsledku tedy zdravější nebudete a navíc si můžete zat&iac ute;žit játra a ledviny.

Syntetické vitamíny mají smysl jen v případě, že je předepsal ošetřující lékař. U malých dětí pomáhají přecházet jejich nedostatku (vitamín D a K), u dospělých pak vyrovnávají chybějící vitamíny a minerály rychleji, než by to dokázala konzumace stravy, ve které se přirozeně vyskytují.

V čem jsou přírodní vitamíny jiné

Vitamíny a minerály se v přírodě nikdy nevyskytují samostatně. Naopak jsou doslova obalené nejrůznějšími mikroživinami a prospěšnými látkami, které mnohdy ještě nedokázala lékařská věda přesně popsat, natož rozeznat, jak fungují. Tyto substance pak pomáhají rychlejšími a efektivnějšímu vstřebávání vitamínů a minerálů do organismu.

Příkladem může být konzumace mrkve a s ní i vitamínu A, u kterého američtí vědci zjistili významné preventivní účinky při rakovině plic u kuřáků.Podávání syntetického vitamínu ale tytéž účinky nemělo – naopak, riziko rakoviny se ještě o něco zvýšilo. A tak je to takřka se všemi umělými doplňky stravy.

Třikrát ano pro doplňky stravy

Kyselina listová pro těhotné

Existují ale situace, kdy se vyplatí po vitamínových preparátech sáhnout i bez doporučení lékaře. Tu první jistě znají všechny těhotné ženy, kterým záleží na zdraví jejich miminka. Kyselina listová totiž dokáže významně zabránit rozvoji některých vývojových vad. Konzumuje se preventivně hlavně v listové zelenině už před začátkem těhotenství i v jeho průběhu. Kamenem úrazu ale mohou být ranní nevolnosti, které nastávající mamince často významně zúží jídelníček. Tehdy mohou vitamíny pro těhotné s obsahem kyseliny listové prokázat neocenitelnou službu.

Vitamín B12 pro vegetariány a vegany

Vitamín B12, nezbytný mimo jiné pro fungování našeho imunitního systému, umí vyprodukovat jen bakterie sídlící v těle zvířat a jeho přijímaní je přímo podmíněno konzumací živočišně stravy. Vegetariáni a hlavně vegani proto trpí jeho nedostatkem, který se projevuje celkovou slabostí a malou odolností vůči nemocem. Celoroční dávka je velmi levná a nebyly prokázané žádné vedlejší účinky. Denní dávka vitamínu B12 je 5 mikrogramů a nadbytečné množství je z těla jednoduše vyloučeno.

Vitamín D pro všechny

Zvláště v zimě (v období od listopadu do února) je v našich končinách vitamín D nedostatkovým zbožím. Naše kůže ho dokáže vyrobit jen při kontaktu s přímým slunečním svitem delším než 30 minut (lidem s tmavší pletí často stačí i 10 minut) a to je při zamračené obloze a krátce svítícímu slunci často nemožné.

Vitamín D patří k nejdůležitějším stavebním prvkům našeho těla vůbec – podílí se na celé řadě procesů a jeho nedostatek se projeví například vyšší nemocností u dětí i dospělých, ale přispět může i k rozvoji cukrovky, vysokého krevní ;ho tlaku, rakoviny nebo astmatu. Zatímco dětem je v ordinaci praktických lékařů předepisován automaticky, vy o něj musíte požádat nebo ho rovnou zakoupit v lékárně. Maximálních účinků dosáhnete, pokud ho budete přijímat zároveň s jídlem, vitamín D je rozpustný v tucích.

 

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

One Response

  1. Emilka 3.11.2019 Odpovědět

Reply