Nejčastější dotazy o opalování

O tom jak se správně opalovat už toho bylo napsáno mnoho, my se proto dnes budeme věnovat tématům, které se v souvislosti s opalováním tak často neprobírají. Odpověď na své dotazy tu najdou například ekzematici, lidé trpící sluneční alergií nebo těhotné ženy.

Stačí se krémem namazat těsně před opalováním?

Rozhodně ne. Aktivní složky potřebují nějaký čas, aby začaly účinkovat. Mazat bychom se tedy měli alespoň půl hodiny před opalováním. Stejně důležité je ochranu kůže pravidelně obnovovat, nejlépe co dvě hodiny nebo po každém koupání. Nespoléhejte na ochranu svého oblečení, při přepočtu působí pouze ochranným faktorem číslo 5, takže se za nějaký čas stejně spálíte.

Mohou se těhotné ženy opalovat?

Odpověď zní ano, ale s mírou. Pokožka těhotné ženy je náchylnější ke spálení a navíc opalování odbourává kyselinu lsitovou a další látky důležité pro vývoj plodu. Podrobně jsem se otázce věnovali v článku Opalování v těhotenství.

Je pravda, že se ve vodě nebo v autě nemohu spálit?

Ani náhodou. Naopak, pokožka vlhká od potu nebo vody propouští sluneční paprsky do hlubších vrstev ještě rychleji. Od vody se navíc sluneční paprsky odrážejí a jejich účinek se násobí. Běžné okenní sklo v autě do 3mm navíc pohltí jen velmi malé procento UV záření. Profesionální řidiči mají dokonce v ordinacích dermatologů svou vlastní diagnózu. Jmenuje se levostranná solární keratóza – jde o nádory způsobené spálením pokožky na levé ruce.

Mohu použít i prošlý opalovací krém, když byl skladován v lednici?

Po překročení data spotřeby i doby použitelnosti ztrácí opalovací přípravek velké množství svých ochranných vlastností. Další nepříjemností mohou být vyrážky a podrážděná pokožka. Více se dozvíte v článku Prošlý krém na opalování vás neochrání, bez milosti ho vyhoďte.

Opalování a čerstvé tetování

Majitelé nového tetování by neměly inkriminované místo vystavovat přímému slunci celý měsíc. Hrozí jim podráždění pokožky ale i změna barvy a tvaru tetování. Starší tetování je třeba vždy natírat krémem s vysokým ochranným faktorem. Obrázku neuškodí a pokožku ochrání.

Zamezuje opalování s ochrannými krémy tvorbě vitamínu D?

Částečně ano, je ale třeba si uvědomit, že pro plnohodnotnou denní dávku vitamínu D nám stačit vystavit pokožku slunci na 10-20 minut denně. Pokud se tedy opalujete déle, ale s ochranným faktorem, nemusíte se nedostatku vitamínu D bát.

Je pravda, že při používání ochranného přípravku se SPF 50+ se nemohu spálit?

I tady vás bohužel zklameme. Stoprocentní štít před slunečním zářením neexistuje a krémy s vysokým ochranným faktorem si navíc zcela běžně nanášíme ve slabší vrstvě, takže jejich působení snižujeme. Pokud se tedy v 11. hodin namažete padesátkou, může se klidně stát, že o tři hodiny později budete mít pokožku rudou s velkým množstvím puchýřů.

Sluneční alergie se obvykle projevuje v pubertě

To je částečně pravda, ale objevit se může kdykoliv. Není výjimečná u nejmenších dětí ani u seniorů, kteří dříve neměli s pobytem na sluníčku žádné problémy. Jde vlastně o formu velmi svědivé kopřivky, které nereaguje na studené obklady. Léčí se mastmi na předpis.

Mohou se lidé s atopickým ekzémem opalovat?

Ano, mohou a dokonce to velké části z nich prospívá. Důležité je nezapomenout na vhodné ochranné prostředky – vždy je třeba kupovat ty určené pro citlivou pokožku. Nevyzkoušený přípravek nejdřív naneste do tzv. alergické zóny – loketní jamky. Pokud se ani po 12 hodinách neobjeví žádná reakce, můžete přípravek použít celotělově.

Může mít opalování na svědomí i vznik mokvavých pupínků?

Spíše ne, tyto pupínky se nejčastěji objevují pod oblečením tam, kde pokožka nemůže dostatečně dýchat (např. pod popruhy batohu). Jde o formu potniček, na kterou nejlépe platí odvar z bobkového listu, na noc pro zmírnění svědění se používá tekutý pudr.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

One Response

  1. Rosali 4.11.2020 Odpovědět

Reply