Noční pocení a co jej způsobuje?

Propocené pyžamo a mokrý polštář a peřina přivede k praktickému lékaři každý rok stovky lidí. Někdy je noční pocení zcela normální jev, jindy jde o signál závažného problému. Pojďte si spolu s s námi projít nejčastější příčiny a jejich důsledky.

Čas od času má problémy s nočním pocením každý. Ale objevuje-li se tento problém jednou či dvakrát za měsíc, nejspíš nepůjde o nic závažného. V opačném případě je na místě konzultace s lékařem či úprava životních návyků. A z kterého konce začít? Pojďme se nejdříve podívat na nejčastější příčiny nočního pocení.

Noční pocení a jeho nejčastější příčiny

Ještě než se vydáte do ordinace, projděte si všechno, co by se mohlo na vašem stavu podílet. Jen pro úplnost připomínáme, že za noční pocení je považován stav, kdy je pyžamo či jiné ložní prádlo propoceno opravdu skrz naskrz.

Užívané léky

Některá farmaceutika mohou noční pocení přímo iniciovat nebo alespoň zintenzivňovat. Mezi klasické původce problému patří paralen, ale bez viny nejsou ani přípravky s obsahem niacinu či nitroglycerinu, umělých hormonů, steroidů apod. Problémů může způsobovat i obyčejná Viagra, Tamoxifen nebo třeba Prednison. Pozor si dejte i na antidepresiva, kortikoidy a kortikosteroidy.

Řešení: léky rozhodně bez porady s lékařem nevysazujte. Spíše zkuste ve spolupráci s ním zvolit jinou vhodnější léčbu.

Nežádoucí vliv prostředí

Někdy se zpotíme jednoduše proto, že je nám příliš horko. Viníkem může být vysoká teplota v místnosti stejně jako příliš teplé lůžkoviny.

Řešení: teplota v ložnici by se měla pohybovat okolo 18°C. Před spaním doporučujeme vyvětrat a volit lůžkoviny i povlečení s ohledem na roční období. Zatímco damašek nebo mikroplyš se hodí spíše na zimu, len či satén oceníte v létě.

Příliš ostrá strava a špatná životospráva

Trpíte-li obezitou, bude nejspíš noční pocení vaším pravidelným společníkem. Tuk zkrátka zahřívá a bez úpravy hmotnosti tento problém nevyřešíte. Můžete ho ale alespoň zmírnit výběrem vhodné stravy.

Například citrusy v čele s pomeranči dokáží zbavovat naše tělo toxinů jednoduše tím, že ho podporují v pocení. Sklenka pomerančového džusu před spaním tedy nemusí být nejlepší nápad. Stejný efekt mají i kořeněná jídla, ostré omáčky, chipsy a příliš mastné potraviny. Noční pocení může způsobovat i pití alkoholu či kávy.

Řešení: pokud je to možné, nahraďte výše zmíněné potraviny jinými alternativami a rozhodně je nejezte dvě až tři hodiny před spaním. Dobře vám udělá také večerní procházka na čerstvém vzduchu.

Vytížená psychika

Psychická pohoda je rovnou polovinou celkového zdraví a uléháte-li vystresovaní a s hlavou plnou problémů, může se vaše tělo bránit právě nočním pocením.

Řešení: pokuste se udělat na sebe více času. Každodenní půlhodinka jógy nebo procházka vám zaručeně prospěje. Pomoc můžete najít i v přírodě. Použijte bylinkové čaje s meduňkou nebo šalvějí na uklidnění, usínejte na vonném polštářku nebo si k ruce vezměte vonné svíčky a aromatické oleje určené pro psychickou pohodu.

Cukrovka

Lidé trpící cukrovkou se s nočním pocením setkávají často. Pokud mají nadváhu, nepřikládají tomuto problému obvykle valný význam. Zvýšená tělesná hmotnost ale často není pravou příčinou tohoto stavu. Tou je životu nebezpečná nízká hladina cukru v krvi, známá jako hypoglykémie. Hypoglykemické kóma může nemocného ohrozit na životě.

Řešení: užíváte-li inzulin nebo léky na snížení hladiny krevního cukru, poraďte se s lékařem o jejich vhodném dávkování před spaním. Po ruce mějte také kostku cukru, která vám může pomoci z nejhoršího.

Onemocnění organismu

Jakákoliv infekce aktivuje náš imunitní systém. Ten značně zákeřné útočníky likvidovat a toxiny vzniklé při této příležitosti co nejrychleji vysílá z těla ven, obvykle právě pocením. Noční pocení je často spojováno s tuberkulózou nebo AIDS, ale může se objevit i u běžného nachlazení.

Řešení: Pocení je prospěšné, protože pomáhá z těla odstranit škodlivé látky. V případě horečky hlídejte její horní hranici, jakmile se začne blížit ke 40°C, vyhledejte lékařskou pomoc.

Hormonální poruchy

Výkyvy hladiny hormonů s sebou mohou také přinášet stavy nadměrné potivosti. Typické je to pro ženy v období menopauzy, ale i porucha štítné žlázy může mít stejné příznaky.

Řešení: S uvedenými příznaky rozhodně vyhledejte lékaře.

Nádorová onemocnění

I tohle může být jedna z příčin nočního pocení. Napovídat tomuto stavu může i rychlý úbytek váhy v posledních měsících. Nejčastěji se takto projevuje lymfom čili rakovina lymfatických uzlin.

Řešení: Bez odkladu navštivte lékaře a popište mu své problémy.

Idiopatická hyperhydróza

Někdy produkuje lidské tělo velké množství potu bez zjevné příčiny. Tento stav se nazývá idiopatická hyperhydróza a neobejde se bez pomoci lékaře.

Řešení: Odborník předepíše léky snižující pocení případně nabídne chirurgické řešení. To spočívá ve vyříznutí podkožní tkáně z podpaží za pomoci ostré kyrety. Spolu s tkání se vyjmou i potní žlázy. Pro zastavení pocení ve větší oblasti se používá tzv. hrudní sympatektomie. Během ní se odstraňuje kousek nervového provazce, zodpovědného právě za prokrvení a potivost horních končetin. Méně invazivním ale na tak trvanlivým řešením jsou injekce botulotoxinu, ty si však obvykle pacient hradí sám.

Noční pocení lze omezit vhodnými bylinkami i hygienou

Do boje můžete nasadit i přírodní prostředky. Vhodné jsou čaje, koupele i přírodní antiperspiranty.

  • Bylinkové čaje (meduňka nebo šalvěj) popíjíme několikrát denně. Jednu lžíci zvolené bylinky zalijeme 200 ml studené vody, povaříme a necháme vylouhovat.
  • Proti nadměrnému pocení nohou pomáhá koupel v odvaru z listu ořešáku, přesličky, levandule nebo dubové kůry. Zábaly lze aplikovat i na oblast podpaží.
  • Čínská medicína zná speciální bylinkové směsi proti nočnímu pocení.

V místech největšího pocení rovněž doporučujeme aplikovat antiperspirant. Ten na rozdíl od deodorantu (který pouze brání množení škodlivých bakterií v potu) pocení skutečně potlačuje. Nebojte se ho aplikovat na noc, čímž utlumíte potní žlázy již v zárodku jejich činnosti. Žádná zdravotní rizika vám nehrozí. Mýtus o hliníkových solích způsobujících rakovinu už byl dávno vyvrácen. Nicméně k dispozici jsou i přírodní antiperspiranty, zvláště různé kamenné soli. Najdete je v obchodech se zdravou výživou nebo na internetu.

Jestliže nejste schopni identifikovat příčinu nočního pocení a doporučené prostředky na něj nezabírají, určitě s tímto problémem navštivte svého lékaře. Ten nechá udělat krevní obraz a CRP a podle výsledků doporučí další léčbu.

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.18 (22 hlasů)

Reply