Řapíkatý celer a zdraví

Celer si nejčastěji představíme jen jako nezbytnou součást zeleninové polévky. To je ale velká škoda, protože jeho účinky pro zdraví a imunitu jsou opravdu úctyhodné. Tušili jste například, že celer působí antisepticky a obsahuje velké množství prospěšných vitamínů a minerálů?

Historie využití celeru ve všech jeho podobách sahá už do starověku. Jeho listy sbírali už staří Římané, Řekové a Egypťané. Používali je nejenom jako koření, ale přisuzovali mu i afrodiziakální účinky. Do naši provenience se dostal až v 17. století a to přímou cestou z Itálie.

Víte, že: zatímco ve střední Evropě je oblíbený celer bulvový, Francouzi, Španělé nebo Američané používají k přípravě jídla téměř výhradně celer řapíkatý? A jeho podzemní část často nejsou schopni ani identifikovat.

Proč nás řapíkatý celer umí ochránit před mikroorganismy?

Specifická chuť a vůně celeru už odradila celou řadu konzumentů. Všechno je ale jen otázka zvyku. Vždyť malé děti musí ochutnat nový druh jídla až patnáctkrát, aby si zvykly na jeho chuť. A ani u dospělých to není jiné. Řada lidí vám potvrdí, že přes počáteční odpor se lze projíst i k olivám nebo třeba k mořským plodům. A stejné je to i celerem.

Jeho kořenité aroma a vůně navíc není samoúčelná. Způsobují ji éterické oleje, které rostlinu celeru chrání před nevítanými mikroorganismy, jakými jsou plísně, viry nebo bakterie. A tytéž éterické oleje dokáží při konzumaci celeru prostoupit našimi sliznicemi (ústy, žaludkem a střevy) a cíleně zaútočit tam, kde je to zrovna potřeba.

Chrání a desinfikují náš zažívací trakt a dokáží působit i v jiných částech našeho těla, zejména v ledvinách a močových cestách. Celer se tak velmi dobře uplatní jako podpůrná léčba při celé řadě onemocnění. Při zánětech dýchacích cest kupříkladu čistí nosní a krční sliznice a pomáhá rozpouštět hleny. Nejlépe se uplatní v syrovém stavu, takže si s chutí připravte celerový salát, pomazánku ze řapíkatého celeru nebo jednoduše použijte odšťavňovač a přidejte celer do svého oblíbeného smoothie.

Prospěšné vitamíny a minerály v celeru

Pojďme se nyní na celer podívat z hlediska nutriční hodnoty. Jaké vitamíny a minerály v něm najdeme zastoupené nejhojněji?

  • Listy celeru obsahují množství vitamínu C (dokonce více než citron), takže pomáhají budovat naši imunitu.
  • Vitamíny skupiny B jsou v něm také hojně zastoupeny – potřebují je naše nervy, ale i pokožka, nehty a zdravě fungující zažívání.
  • Vitamín A podporuje tvorbu zrakového pigmentu a působí proti vzniku šerosleposti.
  • Z dalších vitamínů můžeme jistě jmenovat vitamín K (nutný pro správnou srážlivost krve a mineralizaci kostí) a vitamín E.
  • Nejvýznamnějšími minerály jsou jód, zinek, vápník, sodík, železo, chrom, draslík a hořčík.
  • Obsahuje rovněž fytochemikálie, které stimulují tvorbu bílých krvinek a působí tak preventivně proti rakovině a dalším onemocněním.

Zdravotní účinky řapíkatého celeru

Tím ale výčet pozitivních přínosů řapíkatého celeru pro naše zdraví ani zdaleka nekončí. Působí například také močopudně (celer jako diuretikum byl používán už ve středověku) a pomáhá tak z těla rychle odplavovat škodlivé látky a toxiny. Díky tomu pomáhá léčit nemoci kloubů, artritidu, dnu a revmatismus.

Snižuje také hladinu krevního cukru, což ocení zejména diabetici a podporuje rovněž tvorbu žluče, která přirozeným způsobem bojuje proti vysokému krevnímu tlaku. Silice obsažené v celeru pak působí jako ochranný štít pro sliznice žaludku. Bojují tak proti žaludečním vředům případně dokáže napomoci i s jejich léčbou. Řapíkatý celer také přispívá k odstranění zácpy. Ve 100 gramech celeru totiž najdeme přibližně 1,6 gramu vlákniny, což se na pohyblivosti střev a konzistenci stolice rozhodně projeví pozitivně.

Nesmíme zapomenout ani na afrodiziakální účinky řapíkatého celeru. Povzbuzuje především mužské libido (častější chuť na sex) a stará se i o zdraví spermií a ejakulátu všeobecně. Pokud chcete mít v manželském životě častější sex, vařte jednoduše zdravě. A navíc celer stejně jako skořice způsobuje, že je sperma nasládlejší a chuťově přijatelnější – to kdybyste pomýšleli i na orální sex.

POZOR: Řapíkatý celer řadíme mezi nejčastější alergeny. Při jeho konzumaci proto věnujte pozornost možným příznakům (vyrážky, pálení úst a jazyka, případně potíže s dechem) a při podezření ho konzumujte výhradně tepelně upravený. Rovněž platí, že lidé alergičtí na celer obvykle nesnášejí i jablka a naopak.

Zázrak, který podporuje hubnutí

Otázku řapíkatého celeru a zdraví ocení i všichni, kteří si chtějí udržet štíhlou linii. Kromě již zmíněných diuretických účinků, které pomáhají z těla vyplavovat toxiny a další látky vznikající při ztrátě tuku a tělo tak efektivně čistí a podporují ho v dalším spalování kalorií, se řapíkatý celer může pochlubit také velmi nízkým počtem kalorií. Vždyť ve 100 gramech celeru je ukryto pouhých 19 kalorií. Pro dietu je tedy jako stvořený, pokud si ho tedy zrovna nepřipravíte jako smažený řízek v trojobalu.

Jednostranná celerová dieta se však zaručeně dodržovat nedoporučuje. Vysoký obsah draslíku může narušit rovnováhu a hydrataci organismu, což vede mimo jiné k vysokému krevnímu tlaku a dalším zdravotním problémům.

Celerový olej v aromaterapii

Pronikavá vůně celeru se ale může uplatnit i v roli sólového hráče. V aromaterapii je doporučován především jako prevence únavy a depresí. Dokáže stimulovat organismus a napomáhá lepší koncentraci.

Několik kapek celerového oleje přimíchaných do masážních nebo tělových krémů pak osvěží pokožku, obnoví její ochrannou vrstvu, vyživí ji a mírně hydratuje. A v neposlední řadě si jedlý celerový olej můžete nakapat i na pečivo a konzumovat po vzoru italské ciabatty pokladené čerstvými rajčaty a sýrem.

Řapíkatý celer: Netradiční příloha k pečenému masu

Na závěr jsme si nechali jeden velmi chutný recept, který vás donutí nahlížet na řapíkatý celer z úplně jiné perspektivy. Budete potřebovat:

  • 1 větší řapíkatý celer
  • 3 nasládlá jablka
  • 250 gramů kysané smetany nebo bílého jogurtu
  • 100 gramů slunečnicových semínek nebo vlašských ořechů
  • 100 gramů rozinek
  • podle chuti sůl a pepř

Stonky řapíkatého celeru důkladně očistěte (pozor zejména na zdřevnatělé části), nakrájejte je asi na půlcentimetrové kousky a vložte do mísy. Jablka oloupejte, zbavte jádřinců a rovněž pokrájejte. Přidejte nasekané vlašské ořechy nebo slunečnicová semínka, rozinky a vše důkladně promíchejte se zakysanou smetanou nebo bílým jogurtem. Osolte a opepřete podle chuti a nechte půl hodiny odpočívat pod pokličkou nebo potravinářskou fólií. Uložte do chladničky.

Můžete konzumovat jako přílohu k pečenému masu nebo si recept vychutnat jako nevšední salát například pro lehkou večeři nebo svačinu.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4 (33 hlasů)

2 Comments

  1. Jandule 30.10.2018 Odpovědět
  2. Eva Hrňová 30.4.2020 Odpovědět

Reply