Oba má na svědomí nadměrné teplo. Projevují se velmi podobně a mohou být snadno zaměněny. Přesto jsou příčiny jejich vzniku odlišné a skutečný rozdíl mezi úpalem a úžehem zná ve skutečnosti málokdo. Také se obáváte, že si z pálícího slunce můžete přivodit úpal nebo patříte mezi ty, kteří se podobnými prohlášeními nedají rozhodit? Ověřte si to.
I když se o úžehu i o úpalu mluví nejčastěji v souvislosti s horkým létem, jeden z nich s ním přímo souviset nemusí. Zatímco úžeh způsobují skutečně přímé sluneční paprsky, které příliš rozpálí pokožku na hlavě, úpal můžete dostat kdekoliv, kde je velké horko, dusno nebo vlhko. A na slunce přitom přijít vůbec nemusíte.
Uhnat si úpal můžete i bez sluníčka
Úpal je vlastně reakce organismus na vystavení nadměrnému teplu. Následný kolaps potom přichází díky poruše přirozené termoregulace. Nejvíce ohroženy jsou malé děti, které ještě neumí udržovat stabilní teplotu těla a také staří lidé, jejichž termoregulace už není vlivem věku dostatečná. Úpal může mít dva typy příčin:
- Vnější příčiny jsou častější. Patří mezi ně teplota prostředí přes 35°C, prostředí s příliš vysokou vlhkostí a vydýchané prostory. Tyto faktory násobí i nedostatečný odvod tepla z těla. Ten může být zapříčiněn nevhodným oblečením i velkou vrstvou tuku, která u obézních lidí působí jako nežádoucí izolant.
- Vnitřní příčiny se vyskytují řidčeji. Nadměrná tvorba tepla přímo v organismu bývá nejčastěji zapříčiněna poruchami štítné žlázy, nedostatkem tekutin a solí, které jsou nezbytné k tvorbě potu.
- K úpalu ale nejčastěji vede kombinace obou výše zmíněných faktorů. Žádný z nich by neměl být podceňován.
Mezi hlavní příznaky úpalu patří vysoká tělesná teplota (nad 40°C), závrať, bolest hlavy, nevolnost leckdy zakončená zvracením a zrychlený tep. Stav postižené osoby se může rychle zhoršovat a vyústit až ve ztrátu vědomí, zhruba v polovině případů doprovázeného křečemi. Projevuje se téměř okamžitě, obvykle ještě v exponovaném prostředí. |
Úpal první pomoc
Při prvních příznacích úpalu je třeba postiženého především ochladit. Přemístíme ho do stínu a chladu (pomůže klimatizace nebo větrák) a uvolníme oděv, aby se pot mohl volně odpařovat. Otíráme končetiny, obličej a krk vlažnou vodou případně ho osprchujeme, pokud to okolnosti dovolují. Neuškodí zvednuté nohy a střídmé podávání osvěžujících tekutin (ne ledových) doplněných o minerály. Pomohou iontové nápoje i osolená voda. Jestliže postižený neztrácí vědomí, není zásah lékaře třeba.
Úžeh má na svědomí sluníčko
Úžeh má s přímým slunečním zářením společného mnohem víc. Úžehem jsou ohroženi zejména lidé, kteří se rádi opalují a nedbají přitom na dostatečnou ochranu hlavy. Postihnout ale může kohokoliv, kdo se pod pálícím sluncem prochází bez pokrývky hlavy. Pokožka na hlavě je velmi tenká a skrze ni snadno dojde k přehřátí celého organismu. Tělo se nadměrné potí, ale právě díky tomu z něj odchází příliš velké množství vody a důležitých minerálů. Úžeh se může projevit i s několikahodinovým zpožděním – typicky v noci, když už je tělo dostatečně zchlazené a hydratované.
Příznaky úžehu jsou velmi podobné úpalu. Opět zahrnují nevolnost, závratě, bolesti hlavy a zrychlený tep. Navíc se ale přidávají i projevy připomínají zápal mozkových blan (proto je úžeh nebezpečnější než úpal), mezi které patří trnutí šíje a dezorientace. Typická je také spálená pokožka. |
Úpal první pomoc
Osobu postiženou úpalem omývejte chladnou vodou a dbejte na zvýšení přísun obohacených tekutin. Vlažná osolená voda je základ, ale mnohem lepší službu odvedou minerály rozpustné ve vodě, které zakoupíte v každé lékárně. Stav nemocného pečlivě sledujte, v případě náznaku vážných problémů ihned zavolejte lékaře. Může hrozit i závažné poškození organismu.
Úpal a úžeh prevence
Nejlepší je samozřejmě úpal ani úžeh nikdy nedostat. Prevence se proto určitě vyplatí. A jak na ni?
- Chraňte před nadměrným horkem (ať už přímým i nepřímým) především nejmenší děti a starší lidi.
- Opalujte se střídmě a nezapomínejte při tom na dostatečný přísun tekutin. Děti do tří let se nesmí opalovat vůbec.
- V horku vycházejte ven jen ve volném vzdušném oblečení světlých barev a nezapomeňte na přiměřenou pokrývku hlavy.
- Dbejte na dostatečný přísun tekutin, hodí se hlavně neslazené minerálky, bylinné čaje nebo roiboss nebo obyčejná voda.
- Ochlazujte se co nejvíce. Ruce a šíji otírejte vlhkým kapesníkem.
- Neprovozujte žádné namáhavé sporty a to ani v blízkosti vody. Vyšší vzdušná vlhkost může potlačit pocit žízně i únavy a v konečném důsledku tak projevy úpalu i úžehu velmi zhoršit.
- Co nejvíce se zdržujte ve stínu, a to zejména mezi 11. a 15. Hodinou.