I když název tohoto zranění evokuje spíše potíže aktivních sportovců, není tomu tak. Náhlá bolest v lokti může překvapit i úředníka nebo třeba malíře. Ne nadarmo jde o nově diagnostikovanou nemoc z povolání. Poradíme vám, jak tenisový loket rozpoznat a jak postupovat v léčbě. Dobrou zprávou je, že jde o onemocnění poměrně dobře léčitelné – podchytí-li se včas.
Odkud vznikl název Tenisový loket?
Možná to nevíte, ale onemocnění šlach a kloubů známé jako tenisový loket, dostalo název podle prudké bolesti vznikající při rázném backhandovém úderu. Objevit se však může opravdu u kohokoliv. Odborně se tento stav nazývá epikondylitida, také známá jako zánět šlachových úponů umístěných na vnější (laterální) straně pažní kosti.
Všeobecně paří tenisový loket do široké skupiny tzv. entezopatiíí, což není nic jiného než lékařský název pro onemocnění šlach. Nejde tedy o problém kloubů, jak by se mohlo často zdát.
Problém je v jednostranném zatěžování
Tenisté vždy zatěžují jedu ruku více než druhou. Ale nemusíte být právě vyznavačem bílého sportu, abyste i vy narazili na podobné obtíže. Častá práce s vrtačkou, klikání myší, malování, řízení auta – to vše může přivodit tyto obtíže.
Jak vzniká tenisový loket?
Nejdříve si dáme malou lekci z anatomie. Ohněte ruku v lokti a na zevní a vnitřní straně dolního konce pažní kosti se pokuste nahmatat dva výrazné hrbolky? Máte? Právě jste narazili na úpony šlach, které dokáží do těla vysílat právě ony obávané bolesti.
Teorií o vzniku tohoto onemocnění je více. Vědecké kapacity se prozatím neshodnou, ale k nejpravděpodobnějším patří špatná mikrocirkulace v místě přechodu šlachy ke kosti. Tkáně špatně zásobené krví a dalšími tělními tekutinami pak nedokáží dostatečně rychle odvádět odpad a škodliviny vzniklé při buněčné činnosti a v místě dochází k rozvoji zánětu.
Bolesti přicházejí postupně
Zpočátku nemusí jít o vážný problém. Často se bolesti vyskytují jen krátce po námaze a samy od sebe odezní. Obvykle stačí nechat ruku nějakou dobu v klidu. Již v tomto prvopočátečním stádiu může správně nasazená léčba velmi rychle pomoci.
Pokud se však k lékaři neodhodláte jen s „takovou malou bolístkou,“ můžete se těšit na postupné zhoršování stavu. Dalších bolestí si všimnete při napnutí zápěstí. Přenášení těžších břemen pro vás brzy začne být nadlidskou činností.
Po dalších několika týdnech budete potřebovat asistenci i při zvednutí šálku s čajem. Největší bolesti se objevují při pokusu o napnutí prostředníčku a bolest se může rozlévat do celého těla – typicky do ramene, ale také do krku.
Obtíže se během dne postupně zhoršují a večer zpravidla dosahují takové intenzity, že brání klidnému usnutí a spánku. Analgetika přestávají zabírat a kloub po ranním probuzení bývá ztuhlý. Otok se však obvykle nevyskytuje, což může nemocné někdy zmást. Na druhou stranu tak tenisový loket snadno odlišíte například od revmatu.
RTG obvykle nepomůže
Lékaři mají tendence posílat nemocné nejdříve na rentgen, aby zjistili možné degenerativní poškození. V prvních stadiích nemoci však toto vyšetření nic neukáže. A to je vlastně dobře, protože kdyby váš nález z RTG ukazoval poškození, šlo by ve vašem případě už o pokročilý stav.
V žádném případě se však nenechte odbýt a žádejte tu nejlepší možnou léčbu. A co vše je k dispozici?
Jak vypadá léčba tenisového lokte?
Dobrou zprávou je, že diagnostika je v našich podmínkách obvykle natolik vyspělá, že je jen zřídkakdy nutné přistoupit k operační léčbu. I ta konzervativní totiž mívá velmi dobré výsledky, vyžaduje však výbornou spolupráci pacienta a delší časový horizont.
U akutních stavů pomůže ledování
Základem léčby je klidový stav doprovázený podáváním protizánětlivých léků a ledováním postiženého místa. V domácích podmínkách je možné užít například ibalgin a vytáhnout z mrazáku pytlík hrášku nebo kukuřice, který na loket přikládáme obalený utěrkou, aby nedošlo k poškození tkání přílišným chladem.
Následnou léčbu určí lékař podle konkrétního nálezu. Může jít například o:
- masáže
- magnetoterapii
- léčivé koupele
- bandáže
Léčba pomocí fyzioterapie
Nelze očekávat, že užití antiflogistik a pár dní klidu tenisový loket zcela vyléčí. Odborník na fyzioterapii proto vždy doporučí komplexní kineziologické vyšetření, které o podstatě problému prozradí vše potřebné. Následná fyzioterapeutická péče si klade za cíl nejenom vyřešení akutního problému, ale také prevenci, jež se postará, aby se ataky onemocnění později nevrátily.
Využívá se například:
- edukace měkkých technik (klient později zvládá doma sám)
- strečing alias cílené protahování postižených partií
- centrace ramene a lopatky
- nauka správného zatěžování celé oblasti
Léčba rázovou vlnou
S fyzioterapeutickými postupy se často pojí tzv. rázová vlna, může však být předepsána i samostatně. Fokusovaná rázová vlna přispěje k vysokému prokrvení postiženého místa, což pomůže zásobit tkáně živinami, a také odplavit škodliviny a metabolity buněk.
Obvykle následuje rovněž aplikace radiální rázové vlny zaměřené na svaly hrudníku a krku, jež zamezí přenášení bolesti do ostatních částí těla.
Co může ještě pomoci? Tejpování!
Hledáte-i proceduru s dlouhodobým efektem, svěřte se do rukou odborníka na tejpování. Postižené svaly lze oblepit tzv. kinesiotapy, jež zabrání velkému namáhání a poskytnou tolik potřebnou podporu. Tejpy aplikované na tenisový loket odlehčí tlak horní vrstvy kůže a umožní tak krvi a lymfatické tekutině lepší přístup k postiženým tkáním.
Pomůže i homeopatie
Náš seznam možné léčby by nebyl úplný, pokud bychom vynechali i poněkud kontroverzní homeopatii. Na problémy s tenisovým loktem vám mohou skvěle pomoci hned čtyři přípravky. Pokud hledáte šetrné a netoxické prostředky k úlevě, zcela jistě za zkoušku nic nedáte.
Přetrvávající bolest
To bývá u tenisového lokte poměrně častým příznakem. Nemůžete-li večer usnout, vyzkoušejte homeopatický lék ARNICA MONTANA 15 C: užívá se po dobu pěti dní a to v množství 5 kuliček 2x denně.
Bodavé bolesti při každém pohybu
Při závažnějších stavech je třeba sáhnout do přírodní lékárničky o něco hlouběji. Jestliže trpíte prakticky neustávají bolestí s bodavým ocáskem, mohlo by vám pomoci homeopatikum BRYONIA 15 C v optimální dávce dávce 5 granulí dvakrát denně po dobu tří týdnů.
Na slabost a únavu
Cítíte se bez energie, případně máte podezření, že se vám v postiženém místě rozvinul zánět? Vyzkoušejte homeopatický lék RUTA 15 C v dávce 5 kuliček 2x denně v délce alespoň tří týdnů.
Zlepšení pohybu
Jakmile zjistíte, že již můžete čas od času pohnout s loktem bez obtíží nebo jste teprve na počátku nemocnění, dojděte si pro RHUS TOXICODENDRON 15 C. Tady už je užívání dlouhodobější, budeme potřebovat více balení. Doporučené dávkování je totiž 5 granulí 2x denně.
Jak dlouho trvá léčba tenisového lokte?
Vždy záleží na aktuálním stavu pacienta, všeobecně však lze říci, že nejhorší obtíže odeznívají po několika týdnech a samotnou léčbu lze ukončit až po několika měsících. Jak jsme psali již v úvodu, jde skutečně o proces velmi dlouhodobý, který se neobejde bez výrazné spolupráce pacienta.
Zaměřte se na prevenci
Obáváte se, že by se vám tenisový loket mohl po léčbě vrátit neb naopak hledáte způsob, jak se mu zaručeně vyhnout? Máme pro vás několik tipů z oblasti prevence, které by vás mohly podobného trápení ušetřit.
Při práci, během které jednostranně zatěžujete svůj loket a předloktí, si dělejte pravidelné přestávky. Ty věnujte protažení celé ruky (od prstů až po rameno), abyste obnovili zpomalený krevní oběh. U práce s myší se pak vyplatí nákup měkké podložky, díky níž budete mít podloženou celou ruku a nejenom dlaň. V obchodech se tato investice vejde do pár stokorun. Hodit se mohou i bandáže nebo jiné měkké ochrany loketní části.
Závěrem je dobré říci, že úspěšnost léčby tenisového lokte je velmi vysoká. A jen opravdu závažné případy vyžadují operaci. Nebojte se proto navštívit lékaře už při prvních přetrvávajících obtížích. Vyhnete se tak bolestem, které by se mohly táhnout klidně i několik měsíců.
A když vám lékař řekne – no a co má být?
Na to mi radu nikdo nedá…..
Já Vám na to radu dám. Najděte si jiného lékaře. Neztrácejte čas a svoje zdraví s nějakým pitomcem. To myslím zcela vážně.
Homeopatika nepomohla, po 2 měsících návštěva ortopeda. Následoval obstřik a dvouměsíční užívání Proficondro original + Omega. Tady se píše pozor na tejpovací pasky.. na internetovích videích a příspěvcích, i v knize o tejpování je jasně řečeno, že barva je pouze informativní, nemá jiný význam, takže s pomocí internetu zatejpováno a skutečná úleva nastala.
začal jsem mít bolesti nedváno takové tupé .. špatné je že na obou rukou …. nevím zda to je tenisový loket ale odpovídá to .. do toho jsem měl zranění nohou které je také něco asi se šlachama doktoři sami neví (Praha) a nedokážou říct co a jak, tejp pomáhá na pravý ruce kde mě spíš bolí spodek zápěstí občas i vršek .. je to tak blbě neurčitá bolest, že to nedokážu ani lokalizovat .. nicméně na evé ruce od zápěstí přes předloktí všek a občas cítím aj rameno …rada jak se nejrychleji zbavím ? samozřejmě pracuji na pc .. nemůžu si dovolit x měsíců přestat pracovat takže zřejmě ortéza apodobně – takže momentální stav – ruce i nohy v p*rdeli – psychika na 0 a evidentně mi nikdo nedokáže pomoc 🙂